Rodzaje norm dotyczących śrub

Borykacie się z kiepsko działającymi śrubami, nakrętkami, podkładkami itp.? Są osoby, które kupiły stosunkowo tanie elementy łączące albo regulujące – teraz bardzo żałują tej decyzji. Wszystko jest spowodowane tym, że najlepiej decydować się na produkty, które spełniają określone normy ISO/DIN/PN. Osoby, które pierwszy raz mają do czynienia z takimi nazwami często kompletnie nie wiedzą, o co tutaj biega. Posiadacie podobne odczucia? Dzisiejszy tekst rozwieje wszelkie wątpliwości. Nie tylko dowiecie się, co oznaczają konkretne skróty. Zobaczycie, że konwersja norm ISO/DIN/PN wcale nie jest taka trudna do wykonania.

ISO/DIN/PN – o co tutaj chodzi?

Jakie normy są najczęściej stosowane – biorąc pod uwagę aspekt globalny? To normy ISO, które są zatwierdzone przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Instytucja została utworzona w lutym, dokładnie 72 lata temu, bo w 1947 roku. Obecnie posiada ponad 160 państw członkowskich. Czy w tym gronie jest Polska? Tak – i to od 1947 roku. Jak sama Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna przyznaje, jej głównym zadaniem jest ułatwienie komunikacji pomiędzy podmiotami (szczególnie w branży technicznej) pochodzącymi z różnych państw. Dzięki temu o wiele prostszy jest handel rozmaitymi elementami – są to na przykład śruby, ale nie tylko. Normy ISO/DIN/PN odnoszą się także do kołków, zawleczek, wkrętów, nakrętek, podkładek, nitów itp.

PN to Polskie Normy. Tutaj najważniejszą organizacją jest Polski Komitet Normalizacyjny. To instytucja, która dba o to, aby normy spełniały po prostu określone parametry. Zadaniem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego jest zatwierdzanie oraz rozpowszechnianie Polskich Norm. Oprócz tego państwowa jednostka organizacyjna musi wycofywać normy, które po prostu nie spełniają właściwych standardów. W środku skrótu ISO/DIN/PN znajdują się normy DIN. Są one zatwierdzane przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny, który został założony w 1917 roku (pierwsza norma powstała natomiast już w 1918 roku). Jakie są inne zadania – poza zatwierdzeniem i wycofywaniem norm DIN – tej instytucji? To na przykład badania naukowe, przeprowadzanie prac naukowo-badawczych, czy badań przemysłowych.

Zapoznaj się z aktualną ofertą Stalmut – pręty gwintowane (https://stalmut.pl/oferta/prety-gwintowane-wpusty/prety-gwintowane-din-975-din-976/)

Konwersja norm – jak wykonać?

Aby dokładnie wyjaśnić konwersję norm, posłużymy się śrubami sześciokątnymi z pełnym gwintem. W literaturze branżowej posiadają one oznaczenia DIN 933, ISO 4017 i PN 82105. Wystarczy dobra tabela konwersji, aby bez problemu poznać wszystkie normy, które są zatwierdzone przez kolejno Niemiecki Instytut Normalizacyjny, Międzynarodową Organizację Normalizacyjną oraz Polski Komitet Normalizacyjny. Jeśli znacie tylko PN, to trzeba wpisać ten ciąg znaków w odpowiednie miejsce (w tabeli konwersji). To wystarczy, aby poznać kolejne skróty.