Pływający domek – niezwykle oryginalna forma wypoczynku letniego

W poszukiwaniu miejsc odległych od miejskiego zgiełku nie musimy wyruszać w dalekie egzotyczne drogie podróże. Wyjątkową formą wypoczynku może stać się pływający domek – w pełni wyposażony hotelowy apartament zacumowany na jeziorze lub rzece, w którym na pewno znajdziemy chwilę wytchnienia podczas zasłużonego urlopu.

Pływający domek na wczasy z rodziną

Wypoczynek w domku pływającym zacumowanym na brzegu jeziora lub rzeki wybiera coraz więc osób, dla których pobyt w hotelach albo w apartamentach na lądzie nie stanowi atrakcji.

Wiele domków na wodzie to budowle z drewna umieszczone na akwenie i na stałe zacumowane w jednym miejscu. Jednak atrakcją znacznie ciekawszą są domki na wodzie wyposażone w napęd (najczęściej elektryczny), systemy nawigacji oraz systemy ostrzegania o kolizji. Takie domki mogą pełnić funkcję jednostek pływających, które umożliwiają bezpieczne i komfortowe pływanie po akwenach.

Wypoczynek na wodzie

Domki na wodzie to często komfortowe obiekty, które swoim wyposażeniem nie ustępują wielogwiazdkowym hotelom czy spa. Osoby, które lubią wodę odnajdą tu wyjątkowe miejsce do relaksu.

Wiele domków posiada przeszklone ściany, a nawet podłogi, dzięki czemu możliwe jest obserwowanie życia podwodnego.

Cisza, szum wody, lekkie kołysanie fal pomagają usypiać. Nikt nie zaanektuje nam kawałka plaży pod parawan. Nie ma rozmów krzyków, głośnej muzyki. Pływający po akwenie domek umożliwia pełne zespolenie człowieka z naturą.

Pływający domek może być usytuowany w miejscu dzikim, odludnym ale również w centrum wielkiego miasta – w Warszawie czy Krakowie. Spędzając urlop lub weekend w takim miejscu możemy połączyć relaks na wodzie ze zwiedzaniem zabytków albo uczestnictwem w wielkich wydarzeniach kulturalnych czy sportowych.Firmy wynajmujące tego rodzaju domki zapewniają katering oraz serwis sprzątający. Można również wybrać opcję domków z aneksami kuchennymi i samodzielnie przygotowywać posiłki.

Pływający domek – budowla czy środek transportu wodnego?

Czy wynajmując na lato domek na wodzie musimy posiadać uprawnienia do prowadzenia jednostek pływających? Jeśli dany houseboat nie posiada napędu należy traktować go tak samo jak budkę, kiosk czy domek kampingowy czy mówiąc krótko – obiekt mieszkalny.

Inaczej jest w przypadku domków pływających z napędem. Tu należy upewnić się co do rodzaju uprawnień, jakie należy posiadać w przypadku gdybyśmy chcieli samodzielnie kierować tego rodzaju jednostką. Z reguły jest wymagane jedynie krótkie przeszkolenie po którym można pływać w domku po Zalewie Szczecińskim, Zatoce Gdańskiej, mazurskich jeziorach czy innych akwenach, na których znajdują się tego rodzaju atrakcje.