Bieganie jesienią – jak ubrać się na orkę?

Znany w środowisku biegaczy Jerzy Skarżyński – były lekkoatleta, długodystansowiec, autor wielu książek poświęconych tej tematyce – zasłynął z powiedzenia, że bieganie jesienią jest niczym orka, która pozwala zbudować odpowiednią bazę dla naszego organizmu. Ciągnąc terminologię rolniczą warto wyjaśnić, że plony z jesiennego treningu będą rzecz jasna zbierane w późniejszym okresie. Ten okres to zatem dobry termin na rozpoczęcie treningów. Trzeba jednak zadbać o odpowiedni strój, który zagwarantuje komfort i wygodę. Jak zatem ubrać się na popularną orkę?

Jakie części ciała są wyjątkowo narażone na zimno?

Szczególnie osoby początkujące popełniają w tym temacie sporo błędów. Najbardziej skupiają się na zakryciu klatki piersiowej, kończyn dolnych, stóp itp. Oczywiście, te elementy ciała muszą być chronione przed niskimi temperaturami, wiatrem, opadami atmosferycznymi itp. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nierzadko początkujący zapominają o innych częściach, które też są równie wrażliwe na zimno. „Trzeba tutaj wspomnieć między innymi o palcach u rąk, uszach czy twarzy. Jeśli na dworze jest bardzo zimno, to możecie założyć rękawiczki, które sprawią, że pokonywanie kolejnych kilometrów będzie dla Was po prostu komfortowe” – podkreśla Wojciech Izbicki z ekipy www.nessi-sport.com. Jeśli chodzi o uszy, to możecie wybrać dobrej jakości termoaktywne opaski do biegania.

O czym mówi zasada 10 stopni?

Nierzadko osoby, które stawiają swoje pierwsze kroki w tej branży ubierają się po prostu zbyt grubo przed treningiem. Chcą bowiem zapewnić sobie odpowiednio dużo ciepła. Jest to jednak błędne podejście do tematu. W tym aspekcie warto skorzystać z zasady 10 stopni. To znaczy, że trzeba ubrać się tak, jakby temperatura na dworze wynosiła po prostu 10 stopni więcej. Dlaczego? Już po kilku, kilkunastu minutach temperatura Waszego ciała podwyższy się na skutek biegu. Dzięki temu będziecie inaczej odbierać temperaturę panującą na dworze niż na przykład osoba czekająca na autobus itp. Jeśli ubierzecie się zbyt grubo, to po pewnym czasie będzie Wam po prostu za gorąco. To wpłynie negatywnie na jakość treningu, a także uzyskiwane efekty.

Sprawdź również: https://justworkout.pl/

Jakie elementy garderoby warto wybierać?

Wybierając ubranie trzeba zastanowić się, które elementy garderoby zapewnią Wam komfort i odpowiednie ciepło. Poza tym rzeczy muszą być termoaktywne, aby systematycznie odprowadzały pot na zewnątrz. Dzięki temu przez cały trening będziecie czuć się komfortowo. W ten sposób wyeliminujecie też rozwój bakterii i powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Trzeba decydować się na takie elementy, które będą idealnie przylegać do Waszego ciała. Jeśli biegacie nocą, to nie zapomnijcie o odblaskach. Nie musicie ich jednak specjalnie kupować, ponieważ na rynku można kupić na przykład specjalnie skonstruowane legginsy biegowe, które z daleka sygnalizują, że w tym momencie ktoś jest na drodze lub na chodniku.