Deski podłogowe bambusowe? Dlaczego nie?

Podłoga to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów, który należy wykończyć przed wprowadzeniem się do mieszkania. Jeszcze do niedawna wiele osób decydowało się na tradycyjne panele podłogowe lub kafelki, jednak od pewnego czasu dosyć dużą popularnością zaczynają cieszyć się podłogi wykonane z desek bambusowych. dlaczego? Z tego względu, ponieważ bambus to bardzo stabilne oraz odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne drewno. Choć bambusowe podłogi sprawdzają się najlepiej w miejscach o dużym natężeniu ruchu, to warto zastosować je również w domu. Co jednak warto wiedzieć o podłodze z desek bambusowych przed podjęciem decyzji o jej zakupie?

Podłogi z bambusa: jakie możemy wyróżnić?

Z pewnością niewiele osób o tym wie, ale elementy bambusowe, które wykorzystywane są podczas produkcji podłóg, czyli najczęściej deski, wykonywane są zawsze z elementów sklejanych. Jeśli chodzi natomiast o barwę podłogi, to nie jest ona jednolita, a dzięki różnym sposobom obróbki bambusa można w prosty sposób uzyskać deski o jaśniejszym lub ciemniejszym zabarwieniu. Dzięki temu każda osoba może znaleźć bez problemu to, co wpasuje się idealnie w jej indywidualne upodobania. Podczas produkcji ciemnych desek wykorzystuje się w tym celu tzw. bambus karmelizowany, który charakteryzuje się bardzo dobrą wytrzymałością oraz twardością. Z kolei podłogi o bardzo jasnym zabarwieniu powstają z wykorzystania naturalnych desek bambusowych. W większości sklepów można obecnie bez problemu zakupić zarówno bambusowe deski podłogowe, jak i specjalne deszczułki parkietowe, które mają różną szerokość, długość oraz grubość. Niezwykle istotne jest również to, iż takie elementy od razu nadają się do położenia na podłogę, gdyż są już do tego w odpowiedni sposób przygotowane.

Podłoga z desek bambusowych: czy warto?

Oczywiście, że warto, ponieważ deski bambusowe są niezwykle trwałe i prezentują się dosyć ciekawie, stanowiąc tym samym świetną alternatywę dla klasycznych paneli podłogowych. Podczas zakupu desek bambusowych, które zostaną wykorzystane jako element podłogi, należy jednak zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii. Pierwszym niezwykle istotnym parametrem jest oczywiście jakość produktu, ponieważ czasem można niestety trafić na wadliwe partie, które dosyć szybko mogą nadawać się do wymiany, czego lepiej oczywiście uniknąć (zbyt niska cena może właśnie świadczyć o wątpliwej jakości produktu, dlatego tez takich desek lepiej nie wybierać). Kolejną dosyć istotną kwestią są certyfikaty, które świadczą o pochodzeniu drewna, a także o jego jakości. Wysoka jakość produktu świadczy o jego wytrzymałości oraz bardzo dobrych parametrach, dzięki czemu takie drewno przez wiele długich lat będzie dobrze służyło.