Alkomaty do własnego użytku

Alkomaty do własnego użytku

Zakupem alkomatu do własnego użytku interesują się najczęściej kierowcy, którzy chcą mieć pewność, że nie stwarzają zagrożenia dla siebie i innych w trakcie prowadzenia pojazdów. Zwłaszcza dzień po wypiciu sporej ilości alkoholu trudno jest samodzielnie, dokładnie ocenić stan swojej trzeźwości. W takich sytuacjach warto mieć przy sobie podręczny alkomat.

Czym należy się kierować, wybierając alkomat?

Większość sklepów oferuje bardzo szeroki wybór przyrządów do pomiaru trzeźwości. Czym zatem przede wszystkim należy się kierować, kupując alkomat do własnego użytku?

W pierwszej kolejności należy określić w jakich sytuacjach będzie on zazwyczaj stosowany. Jeżeli będzie on stosowany jedynie, aby mniej więcej móc określić stopień swojej trzeźwości, można zdecydować się na jeden z modeli półprzewodnikowych. Wyróżniają się one przystępną ceną, jednak ich dokładność często pozostawia wiele do życzenia.

Z kolei jeżeli alkomat ma służyć, jako pomoc w podjęciu decyzji czy jesteśmy już gotowi do prowadzenia samochodu, trzeba koniecznie zainwestować w bardziej dokładne urządzenia, jak Alkomaty elektrochemiczne.

Alkomaty elektrochemiczne i półprzewodnikowe – najważniejsze różnice

Alkomaty różnią się pomiędzy sobą głównie metodą pomiaru i działania. Warto się im bliżej przyjrzeć, ponieważ wpływają bezpośrednio na dokładność wskazywanych pomiarów.

Największą zaletą alkomatów półprzewodnikowych jest ich stosunkowo niska cena. Niestety na wyniki przez nie uzyskane ma wpływ również między innymi nikotyna i aceton, dlatego u osób chorych na cukrzycę lub palących papierosy są one mało wiarygodne.

Zdecydowanie dokładniejsze, ale również droższe są alkomaty elektrochemiczne. Wykazują się one bardzo dobrą odpornością na dodatkowe czynniki, a także długą żywotnością.

Czy koniecznie trzeba się zdecydować na alkomat z atestem?

Alkomat służy w zdecydowanej większości przypadków do określenia poziomu alkoholu u kierowców, dlatego jego dokładność może mieć wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

Z tego względu warto zdecydować się na alkomat z atestem, który gwarantuje jego lepsze i dokładniejsze działanie.