Czym jest odpowiednia higiena mycia rąk?

Czym jest odpowiednia higiena mycia rąk?

Mycie rąk powinno być podstawową czynnością, którą wykonujemy po powrocie do domu. Pandemia COVID-19 sprawiła, że coraz więcej osób pamięta o dokładnej higienie rąk. Dzięki temu ograniczane jest ryzyko przeniesienia różnych wirusów oraz mikroorganizmów, które mogłyby znajdować się na dłoniach. Pozostaje tylko pytanie, czym i jak długo myć dłonie?

Czym jest odpowiednia higiena mycia rąk?

Higiena mycia rąk jest bardzo ważnym elementem w życiu każdego człowieka, to dzięki niej sami możemy wyeliminować przyczyny chorób. Powinna być stosowana w szczególności po powrocie do domu, ze sklepu, pracy lub innych miejsc publicznych, ale także po załatwieniu się w toalecie.

Mycie rąk jest również bardzo istotne, jeżeli chodzi o zakażenie się wirusem SARS-CoV-2, ponieważ może on znajdować się na powierzchniach naszych dłoni. Dzięki odpowiedniej higienie tych okolic jesteśmy mniej narażeni na wchłanianie się wirusa do organizmu poprzez błonę śluzową, oczy lub nos.

Jakie są metody mycia rąk?

Specjaliści wymieniają kilka sposobów mycia rąk, a mianowicie rutynowe, higieniczne oraz chirurgiczne. Pierwsza z nich polega na użyciu zwykłego mydła oraz wody. Samo mycie rąk powinno zajmować około 15 minut. Podczas tej metody usuwane jest około 60-90% bakterii z powierzchni dłoni.

Metoda higieniczna jest dwuetapowa, składa się z umycia dłoni wodą oraz mydłem, a następnie użycia odpowiedniego środka dezynfekującego. Najczęściej stosowana jest ona w placówkach medycznych oraz miejscach, w których istnieje możliwość większego zakażania się drobnoustrojami. Ostatnia metoda polega na dokładniejszym sposobie mycia rąk niż higieniczne. Podczas chirurgicznego mycia rąk, należy oczyścić nie tylko dłonie, ale również przedramiona, aż do zagłębienia łokciowego. Metoda ta stosowana jest przede wszystkim przez lekarzy.

W jaki sposób myć ręce, aby było to skuteczne?

Należy podkreślić, że nieważny jest tutaj rodzaj mydła, który stosowany jest do mycia rąk, a odpowiednia technika i czas. Odpowiednie mycie rąk powinno trwać około 30 sekund i powinno być zakończone dokładnym osuszeniem powierzchni dłoni, najlepiej czystym ręcznikiem. Specjaliści odradzają stosowanie suszarek automatycznych, ponieważ przenoszą one różne wirusy.

Dłonie powinno myć się ciepłą wodą oraz mydłem. Należy pamiętać również o dokładnym namydleniu zewnętrznej oraz wewnętrznej powierzchni dłoni. Ponadto należy pamiętać o palcach oraz nadgarstkach.