Fachowcy coraz bardziej pochlebnie wypowiadają się o różnych śrubach wykonanych przy użyciu stali nierdzewnej. Wszystko dlatego, że produkty tego typu mają naprawdę rozmaite zalety, które przydają się uwzględniając rozmaite branże. Ważnym tematem w tym aspekcie jest konwersja norm ISO/DIN/PN. Po co się stosuje coś takiego? Czytając dzisiejszy artykuł poznacie też przykład zastosowania konwersji bazując na popularnych i często wykorzystywanych śrubach z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym.
Po co jest w ogóle konwersja?
Dlaczego tak często jest stosowana konwersja norm ISO/DIN/PN? Należy zwrócić uwagę na fakt, że tego typu oznaczenia nie powstały przypadkowo. Na początek warto dowiedzieć się, że za normy ISO odpowiada ogólnie Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która powstała już 72 lata temu. Normy DIN są stanowione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny, a normy PN przez Polski Komitet Normalizacyjny. Po co jednak to wszystko w ogóle powstało? Należy wziąć pod uwagę fakt, że ogólnie norma to narzędzie, które bardzo ułatwia wytwarzanie dóbr w oparciu o określone standardy. Producenci wiedzą, jakie czynniki muszą spełnić, aby ich wytwory zostały sklasyfikowane w odpowiednich kategoriach. Natomiast osoby kupujące wiedzą, że jeśli nabędą produkty mające konkretne normy, to na tym na pewno nie stracą w aspekcie jakości. Norma to również narzędzie ułatwiające świadczenie usług ISO/DIN/PN – na przykład normy ISO bardzo ułatwiają współpracę pomiędzy firmami z różnych państw. Dzięki temu możliwe jest bezproblemowe współdziałanie systemów na przykład na płaszczyźnie technicznej.
Zapoznaj się z produktami firmy Stalmut -> stalmut.pl
Przykład zastosowania konwersji
Obiecaliśmy, że podamy przykłady zastosowania konwersji i właśnie dotrzymujemy słowa. Często stosowane (i to w wielu sytuacjach) są śruby z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym. Należy dodać, że klasyfikowane są one jako elementy DIN 7991/ISO 10642. Mają one metryczny rodzaj gwintu, występują w trzech różnych klasach wytrzymałości (8.8/10.9/12.9). Załóżmy, że znacie na przykład tylko oznaczenie ustanowione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Należy zatem skorzystać z tabeli konwersji norm. Jest tam specjalna wyszukiwarka, gdzie trzeba wpisać konkretny ciąg znaków. Po chwili zobaczycie, jak konkretne śruby są oznaczone biorąc pod uwagę Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Potem będziecie mogli wykorzystać takie elementy w różnych dziedzinach, ponieważ są one stosowane uwzględniając zakłady ślusarskie, budowę maszyn, motoryzację, branżę remontowo-budowlaną itp.