Jednoosobowy podmiot gospodarczy

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza forma prowadzenia swojego biznesu. Utrudnieniem może okazać się wiedza związana z prawem podatkowym, tworzeniem zaplecza firmy, a nawet biznesplanem. Ponad 1/3 właścicieli takich działalności zamyka je już po pierwszym roku. Przedsiębiorca ponosi pełną odpowiedzialność za swoje sukcesy i porażki.

Jak wygląda prowadzenie JDG?

Warto podkreślić już na początku, że w działalności gospodarczej, w której jest tylko jeden członek – wszystkie czynności, które są podejmowane, wykonywane są w sposób ciągły, zmierzający do wcześniej określonego celu, nastawionego głównie na zysk. W tym przypadku nie istnieje coś takiego jak próg kapitału, którego musimy posiadać, aby wystartować na rynku. Wszystko jest zależne od tego, jak zaplanowaliśmy swoje działania, ile przeznaczamy na nie czasu i jak regularnie. Tak samo prosty jest sam moment założenia jednoosobowej działalności gospodarczej i późniejsza ewidencja księgowa. Nikt nie jest bez wad-praca samemu na własny rachunek również. Decydując się na „bycie firmą” musimy liczyć się z tym, że napędzanie jej i rozwój jest zależny tylko od nas, a odpowiedzialność ponoszona za złe decyzje również spoczywa na naszych barkach. Pracę w tym przypadku trudno odróżnić od życia prywatnego, więc często mówi się o pracy 24 godziny na dobę.

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej

Zmianę formy prawnej działalności, oczywiście bez konieczności jej likwidacji, nazywamy przekształceniem działalności (art. 551 § 5 KSH). Najczęściej ma to miejsce wtedy, gdy właściciel podejmuje decyzję o tym, że takie przekształcenie będzie gwarantem optymalizacji pracy. Należy zacząć od planu przekształcenia firmy, zawierającą m.in. sprawozdanie finansowe. Plan musi mieć formę aktu notarialnego. Następnie zgłaszamy chęć przekształcenia i jego plan do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), skąd otrzymujemy dalsze informacje odnośnie do kroków, które należy podjąć. Jest możliwość wnioskowania o zarejestrowanie przekształcenia w określony dzień roku.