Profesjonalnie wykonane sprężyny talerzowe do zastosowań krytycznych

Faktem jest, iż coraz popularniejsze są różnego rodzaju sprężyny talerzowe… Elementy tego konkretnego typu mogą być zastosowane uwzględniając rozmaite sytuacje. Jakie konkretnie? Tego dowiecie się po przeczytaniu dzisiejszego artykułu. Poznacie również charakterystykę sprężyn talerzowych. Serdecznie zapraszamy zatem do lektury.

Co warto o nich wiedzieć?

Dla wielu osób jest to temat stosunkowo enigmatyczny. Warto natomiast wiedzieć, że sprężyny talerzowe to specjalne pierścienie stożkowe z wyciętym w środku otworem, które zostały wykonane z blachy sprężynowej. Warto dodać, że że zrealizowano tutaj również obróbkę cieplną. Zastosowanie stali sprężynowej albo stali nierdzewnej powoduje, że podkładki talerzowe mają bardzo dobre właściwości tłumienia (biorąc pod uwagę obciążenia statyczne i dynamiczne). Obciążenia, które powstają są rozkładane w sposób równomierny – pomiędzy górną wewnętrzną oraz dolną zewnętrzną krawędzią sprężyny. Istotną informacją jest to, że podkładki talerzowe mogą być ułożone w kierunku odwrotnym albo mogą być też skierowane do siebie.

Sprężyny talerzowe DIN 2093

Takie akcesoria są wykonywane przy użyciu kilku różnych komponentów. Wyróżniamy tutaj takie materiały, jak choćby stal sprężynowa, stal nierdzewna A1 oraz stal fosfatyzowana… Elementy z tej grupy – w zależności od zastosowanego komponentu – posiadają różne zakresy działania. Warto wiedzieć, że podkładki talerzowe mają 0,2 do 10 mm grubości. Swobodnie można stosować sprężyny talerzowe pojedynczo lub całymi zestawami, które będą ułożone na sobie. Jakie są tutaj najważniejsze właściwości produktów z tej kategorii? To między innymi bardzo duża nośność przy stosunkowo małym ugięciu sprężyny. Dodatkowo trzeba tutaj wrócić na odpowiednie wykorzystanie przestrzeni i brak skłonności do odkształceń. Sprężyny talerzowe to również wysoka trwałość zmęczeniowa, co jest wykorzystywane w wielu sytuacjach.

Kiedy tego typu akcesoria są najbardziej potrzebne? Sprężyny talerzowe DIN 2093 są wykorzystywane na przykład jako systemy zawieszenia kotła w elektrowni lub zawory bezpieczeństwa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na takie akcesoria, żeby zapewnić sobie kompensację luzu na łożyskach kulkowych. Sprężyny talerzowe sprawdzają się również w aspekcie wibroizolacji. Można je stosować pod postacią hamulców do pojazdów budowlanych oraz kolejowych. Sprężyny talerzowe mają odpowiednie właściwości również jako hamulce bezpieczeństwa – używane dla podnośników oraz dźwigów.