Jakie rodzaje badań prenatalnych wybrać?

Jakie rodzaje badań prenatalnych wybrać?

Każda kobieta będąca w ciąży na pewno nieustannie zastanawia się, czy rozwijający się w niej mały człowiek będzie zdrowy. Na szczęście postęp medycyny w obecnym świecie pozwala nam przeprowadzać szczegółowe badania jeszcze w łonie matki, a tym samym wyeliminować bądź wiele zaburzeń i wad genetycznych. Tylko jakie badania prenatalne wybrać?

Nieinwazyjne badania prenatalne

Pierwszą grupą badań diagnostycznych, jakie przeprowadza się jeszcze w życiu płodowym dziecka, są badania nieinwazyjne. Najważniejszą ich zaletą jest fakt, iż są one całkowicie bezpieczne, zarówno dla płodu, jak i matki dziecka. Powinno się wykonywać je praktycznie w trakcie każdej ciąży (choć, niestety, nie zawsze są one refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia). Podstawowym badaniem prenatalnym jest bardzo szczegółowe USG. Lekarz specjalista za pomocą ultrasonografu sprawdza na nim dokładnie wszystkie narządy zewnętrzne i wewnętrzne dziecka. Może też ocenić w ten sposób przezierność karkową. Innym działaniem nieinwazyjnym jest badanie biochemiczne krwi ciężarnej (test NIFTY). To badanie genetyczne płodu za pomocą DNA jego matki. Część przyszłych matek decyduje się także na wykonanie testów przesiewowych PAPP-A. Dzięki nim możliwe jest wykrycie, między innymi Zespołów Downa, Patau czy Edwardsa.

Inwazyjne Badania prenatalne

Najbardziej znane i popularne badanie prenatalne inwazyjne to amniopunkcja. W trakcie jego trwania lekarz specjalista nakłuwa igłą brzuch pacjentki w taki sposób, aby móc pobrać pewną ilość płynu owodniowego. Wygląda to bardzo groźnie, jednak ginekolog ma do pomocy ultrasonograf. Z jego pomocą jest w stanie tak manewrować igłą, by nie dotknąć nią dziecka. Istnieje więc bardzo niewielkie ryzyko poronienia, badanie to uznaje się więc za względnie bezpieczne. Na wszelki wypadek wykonuje się je jednak jedynie w określonych przez lekarza prowadzącego ciążę przypadkach, jest to badanie nieobowiązkowe.

Jak widać, istnieje wiele rodzajów badań prenatalnych, zarówno te nieinwazyjne, jak i inwazyjne. Najlepiej jest, jeśli kobieta ciężarna zasięgnie porady swojego lekarza prowadzącego, by dowiedzieć się, które z nich powinna ona wykonać.