Nietrzymanie moczu u kobiet i mężczyzn

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, z którym należy walczyć. Niewiele osób zna skuteczne sposoby na pozbycie się przykrych dolegliwości. Co więcej, niewiele osób się do nich przyznaje. Większość ludzi nie porusza tego tematu ani z rodziną, ani z lekarzem, a to okazuje się poważnym błędem. Problem nietrzymania moczu można rozwiązać na wiele sposobów, dobrą opcją są ćwiczenia mięśni brzucha. Istnieją również liczne środki farmakologiczne bądź chirurgiczne. Stosowane są także różnego rodzaju wkładki urologiczne dostosowane zarówno dla kobiet, np. TENA Lady, jak i dla mężczyzn, np. TENA Men.

Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?

To dolegliwość związana z nieprawidłowym zamknięciem cewki moczowej. Problem pojawia się głównie podczas wykonywania czynności, które powodują wzrost ciśnienia w brzuchu, jak np. kaszel. Badania wykazują, że na wysiłkowe nietrzymanie moczu cierpią częściej kobiety, u których dolegliwość nasila się z wiekiem. Problem nietrzymania moczu ma przebieg trzystopniowy: stopień pierwszy – brak kontroli tylko i wyłącznie podczas dużego wysiłku, drugi – popuszczanie przy wykonywaniu lekkich czynności i trzeci – związany z brakiem kontroli nawet w pozycji leżącej. Schorzenie to nigdy nie minie samo, wręcz przeciwnie – będzie się nasilać.

Jakie są przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu związane jest z nasiloną ruchomością w okolicach połączeń pęcherza moczowego z cewką moczową. Na schorzenie może mieć również wpływ niedostateczne podparcie przy obciążeniu przedniej ściany pochwy. Mimo wszystko obie te przyczyny sprowadzają się do jednego – osłabienia dna miednicy mniejszej. Oprócz tego na występowanie schorzenia wpływa też liczba porodów (więcej niż dwa), nadwaga, neuropatia cukrzycowa, udar mózgu, a nawet urodzenie dziecka, które ważyło więcej niż 4000 g. U mężczyzn na wysiłkowe nietrzymanie moczu ma wpływ przede wszystkim uszkodzenie mechanizmu, który odpowiedzialny jest za kontrolowanie moczu, np. podczas operacji usunięcia gruczolaka prostaty. Dolegliwości te mogą być również związane z wadami wrodzonymi czy uszkodzeniami miednicy.

Jak diagnozować dolegliwość nietrzymania moczu?

Aby rozpoznać wysiłkowe nietrzymanie moczu, u większości pacjentów zazwyczaj wystarczy przeprowadzić dokładny wywiad lekarski. Istnieją także liczne badania, na podstawie których lekarz jest w stanie postawić dokładną diagnozę. Podstawowym okazuje się badanie ginekologiczne, ponieważ problem wysiłkowego nietrzymania moczu często pojawia się u kobiet po kilku porodach. Wysiłkowe nietrzymanie moczu można zbadać również testem patyczkowym, który określa ruchomość szyjki pęcherza, jak i cewki moczowej.

Jak leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Przy niewielkich dolegliwościach zaleca się stosowanie wkładek urologicznych, które powinny być dopasowane do płci. Natomiast w leczeniu tych schorzeń wykorzystuje się różne metody. Zaczynając od tych zachowawczych, po chirurgiczne czy laserowe, czyli mniej inwazyjne. Pierwszym skutecznym sposobem jest fizykoterapia, która wiąże się z ćwiczeniem mięśni dna macicy. Sprawdza się ona przy nienasilonym nietrzymaniu moczu. Istnieje też leczenie farmakologiczne, które stosuje się, kiedy mięsień wypieracza moczu nie jest stabilny. Do leczenia chirurgicznego przechodzi się dopiero wtedy, gdy zarówno środki zachowawcze, jak i farmakologiczne nie przynoszą spodziewanych efektów, a problem wysiłkowego nietrzymania moczu wciąż się nasila. Leczenie to polega na operacji, której podstawowym celem jest poprawa budowy anatomicznej miednicy.