Sposoby dezynfekcji pomieszczeń

Sposoby dezynfekcji pomieszczeń

Dezynfekcja pomieszczeń wcale nie musi być skomplikowana. By ułatwić jej przeprowadzenie, wciąż tworzone są nowe metody i środki, które można wykorzystać do tego, by zadbać o czystość oraz bezpieczeństwo sanitarne. Jakie są najlepsze sprawdzone sposoby dezynfekcji pomieszczeń? Jakie metody warto wykorzystywać?

Ozonowanie

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się ozonowanie pomieszczeń. Jest to sposób dezynfekcji, który bardzo dobrze sprawdza się w praktyce. Umożliwia on pozbycie się z zamkniętego pomieszczenia drobnoustrojów oraz grzybów i ich form przetrwalnikowych. Taka Dezynfekcja pomieszczeń nie wpływa negatywnie na stan przedmiotów w nich pozostawionych i nie stanowi zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Oczywiście nie powinni oni być obecni w pomieszczeniu podczas pracy ozonatora, ale już później bez obaw mogą w nich przebywać.Ozonowanie można przeprowadzić nawet w kilkadziesiąt minut bez obaw o jego jakość i dokładność. To wyjątkowo wydajna metoda, która jest wykorzystywana także do dezynfekcji karetek autobusów, taksówek czy samochodów osobowych. To po prostu dobre rozwiązanie na miarę naszych czasów.

Promieniowanie ultrafioletowe

Bardzo często do dezynfekcji pomieszczeń wykorzystuje się promieniowanie ultrafioletowe. Może ono rozrywać ściany komórkowe drobnoustrojów, co powoduje wylanie się płynu komórkowego i równocześnie unieszkodliwienie całego mikroorganizmu. Dzięki temu nie może on stanowić dłużej zagrożenia dla innych żywych organizmów. Promieniowanie ultrafioletowe jest odrobinę mniej skutecznie niż ozonowanie ze względu na to, że światło nie zawsze dociera we wszystkie zakątki pomieszczenia. Wiele zależy od jego prawidłowego ustawienia. Z kolei gaz, jakim jest ozon, zdecydowanie łatwiej dociera do takich miejsc i nie wymaga to dodatkowej ingerencji ze strony użytkownika.Warto też podkreślić, że promieniowanie ultrafioletowe jest wykorzystywane do dezynfekcji pomieszczeń już od wielu lat, a co za tym idzie, jest metodą, która cieszy się dużym zaufaniem wśród specjalistów.