Serduszko płodu

Serduszko płodu

Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że ciąża jest niezwykle stresującym okresem. Rodzice czekają na pojawienie się dziecka i przy okazji mogą pojawiać się różne obawy związane ze zdrowiem maluszka. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że problemów nie brakuje.

Wykonanie echokardiografii

O szczegółach można powiedzieć wiele, ale tematem tego tekstu jest Echo serca płodu (echokardiografia). Być może niektóre kobiety nie słyszały o tym badaniu, ale to badanie jest bardzo ważne. Wystarczy zwrócić uwagę na statystyki.

Dobrze by było, aby kobiety wiedziały, że ryzyko wad serca wśród zdrowych ciężarnych wynosi 4%. Nie ulega wątpliwości, że taka wiadomość może szokować. Nie chodzi jednak w tym momencie o straszenie kogokolwiek. Najważniejsza jest świadomość – kiedy patrzy się na te statystyki, nietrudno dojść do wniosku, że całkowite badanie serca płodu powinna przejść każda ciężarna.

Obawy związane z badaniem

Bardzo prawdopodobne, że wykonanie badania niesie za sobą wiele obaw. Trzeba jednak pamiętać o tym, że obawy niekoniecznie idą w parze z tym, co mamy w rzeczywistości. Echo serca płodu (echokardiografia) to badanie, które należy uznać za całkowicie bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne.

Czy w takich okolicznościach mogą pojawić się jakiekolwiek wątpliwości? Wydaje się, że wszystko jest jasne, ale gdyby nie było, to zawsze dobrze porozmawiać z lekarzem. Można odnieść wrażenie, że często zapominamy o tym, jak wiele może znaczyć taka rozmowa. Poza tym lekarz powinien zdawać sobie sprawę z tego, że nerwy mogą się pojawić. Nie mówiąc, że nerwy nie są w ogóle potrzebne.

Zdrowie jest najważniejsze

Tematem jest echo serca płodu, ale nie zapominajmy, że pewne kwestie są niezmienne. Zdrowie (bez względu na wszystko) jest najważniejsze.

Tym samym rezygnacja z ważnych badań to narażanie się na zupełnie niepotrzebne ryzyko. Dobrze też pamiętać, że w medycynie znaczenie ma czas. Obawa przed niekorzystnym wynikiem jest zrozumiała, ale jeśli pojawił się kłopot, to nie pozostaje nic innego jak to, aby się nim błyskawicznie zająć.