Pachnący dom – jak zapewnić trwały i przyjemny zapach w domu?

Przyjemny zapach to jeden z podstawowych elementów tworzących w domu atmosferę świeżości i czystości. Na nic zda się nawet wielkie sprzątanie jeżeli w pomieszczeniach utrzyma się nieświeży zapach. Jak sprawić by dom ładnie pachniał?

Zapach w domu, a jakość powietrza

Warto pamiętać, że nieprzyjemne zapachy w domu mogą wynikać z niskiej jakości powietrza w nim obecnego. Taki stan może być spowodowany wilgocią, źle wykonaną wentylacją lub zwyczajnie dużą ilością kurzu i zbyt rzadkim wietrzeniem pomieszczeń. Aby utrzymać jakość powietrza w domu na optymalnym poziomie najlepiej jest regularnie usuwać kurz i zanieczyszczenia, a także wietrzyć pomieszczenia, przynajmniej raz dziennie. Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z oczyszczaczy powietrza, zwłaszcza w przypadku mieszkań położonych w bardzo zanieczyszczonych smogiem aglomeracjach miejskich.

Proste triki pozwalające uzyskać trwały zapach do domu

Aby zapobiec powstawaniu nieprzyjemnego zapachu podczas odkurzania skrop mały kawałek papieru olejkiem eterycznym o przyjemnym zapachu i wciągnij papierek do wnętrza odkurzacza. Inną metodą, pozwalająca na zapewnienienie domowi miłego aromatu, jest zagotowanie w garnku mieszanki rozmarynu, plasterków cytryny i laski wanilii. Parujący z garnka zapach rozniesie się po całej kuchni i pobliskich pomieszczeniach odświeżając powietrze w domu. Kolejnym sposobem, pozwalającym na poprawę zapachu pomieszczeń, jest zastosowanie własnoręcznie przygotowanego sprayu na bazie olejków eterycznych i octu. Jego dodatkową zaletą będą właściwości antyseptyczne.

Trwały zapach do domu – rozwiązania profesjonalne

Chcąc uzyskać długotrwały efekt ładnie pachnącego domu najlepiej będzie sięgnąć po profesjonalne produkty dostępne w sklepach i drogeriach. Mogą nimi być specjalne zapachowe spryskiwacze do tkanin, kanap i firan lub też produkty pochłaniające nieprzyjemne zapachy. Bardzo dobrze w roli odświeżaczy powietrza sprawdzają się także specjalne dyfuzory wyposażone w funkcje rozpylania olejków eterycznych. Mają one także szereg zalet zdrowotnych i znacząco wpływają na poprawę jakości powietrza w domu.