Kurzajki – skąd się biorą, jak się ich pozbyć?

Kurzajki, inaczej zwane także brodawkami, to zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się na dłoniach lub stopach. Nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale przede wszystkim są zaraźliwe. Ich wystąpienia nie należy bagatelizować. Istnieją liczne sposoby na to, by się ich pozbyć. Jak w bezpieczny sposób usunąć kurzajki?

Przyczyny powstawania kurzajek

Zmiany skórne określane mianem kurzajek czy brodawek mogą wystąpić na skórze lub błonach śluzowych. Wyglądają jak gródki delikatnie odstające od skóry. Kształt jest zwykle nieregularny, a powierzchnia nierówna. Kolorem do złudzenia przypominają skórę.Dlaczego pojawiają się kurzajki? To choroba skórna mająca podłoże wirusowe. Bezpośrednią przyczyną brodawek jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Co istotne, kurzajki są zaraźliwe – przenoszą się bez kontakt z osobą zakażoną lub przed styczność z powierzchnią, której dotykała ta osoba. Stanowią defekt kosmetyczny, a jeśli pojawią się na stopach mogą nawet utrudnić chodzenie.

Jak postępować z kurzajkami?

Po zaobserwowaniu na skórze lub błonach śluzowych zmian skórnych przypominających brodawki nie należy od razu przystępować do ich usuwania. Lepiej wcześniej upewnić się co do diagnozy. Zawsze pierwszym krokiem powinno być umówienie wizyty u dermatologa – tylko lekarz jest w stanie prawidłowo ocenić rodzaj zmian.Przeciwwskazaniem do samodzielnego usuwania kurzajek jest także ich wygląd: jeśli są uszkodzone, np. krwawią, lub jeśli są bardzo liczne, potrzebny będzie specjalny zabieg, np. usuwanie laserowe. Leczenie u dermatologa zaleca się też dzieciom, kobietom w ciąży i osobom przewlekle chorym, np diabetykom.

Usuwanie kurzajek – sprawdzone i bezpieczne sposoby

Czy usuwanie kurzajek samodzielnie może być bezpieczne? Tak, pod warunkiem zastosowania zalecanej przez specjalistów metody, jak specjalne preparaty z apteki. Popularna i skuteczna jest także domowa krioterapia. Zastanawiając się nad najlepszą dla siebie metodą, można skonsultować się z farmaceutą, który poinformuje o dostępnych preparatach i ich zastosowaniu. Inne metody na usuwanie kurzajek? Brodawczak ludzki nie lubi olejku z drzewa herbacianego i olejku z trawy cytrynowej. Czasami wystarczy regularne nakładanie ich na kurzajki, by te zniknęły.