Dziurawiec pomaga na wiele dolegliwości

Dziurawiec pomaga na wiele dolegliwości

Dziurawiec to jedno z najbardziej wszechstronnych ziół, jakie można pić. Jest pospolitym zielem, łatwym do zebrania w naturze i równie łatwo dostępnym w sklepach i aptekach. Warto poznać je bliżej, bo mało jest takich naturalnych leków o tak wszechstronnym zastosowaniu.

Dziurawiec znany od wieków

Można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że dziurawiec to prawdziwy skarb natury. Ziele to posiada co najmniej kilka zbadanych i sprawdzonych właściwości. Już starożytni wiedzieli, że dziurawiec zastosowanie ma bardzo szerokie. Można więc powiedzieć, że sława trwa od tysiącleci i dziś, przy dużo bardziej rozwiniętej medycynie, dziurawiec pospolity jest doceniany i ceniony za dobroczynne działanie na organizm.

Na co pomaga dziurawiec?

Dziurawiec pospolity można polecić na wiele dolegliwości. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że ma działania uspokajające. Zarówno dla sfery fizycznej organizmu, jak i dla psychiki. Wiele osób ceni go szczególnie za to drugie. Napar z dziurawca łagodzi nerwy, uspokaja i wpływa na poprawę nastroju. Te właściwości doceni każdy, kto żyje w stresie, odczuwa częste napięcie nerwowe lub czuje, że wpadł w psychiczny dołek. Właściwości regulujące działanie układu nerwowego doceniają często panie, które zmagają się z objawami zespołu napięcia miesiączkowego i menopauzy.

Drugim układem ludzkiego organizmu, który skorzysta na przyjmowaniu dziurawca pospolitego, jest układ trawienny. Szczególnie wtedy, gdy zmaga się z negatywnymi skutkami nieodpowiedniej diety. Dziurawiec łagodzi bóle żołądka, reguluje pracę układu trawiennego, niweluje skutki zatruć. Pomoże również, gdy bóle brzucha wiążą się ze stresem, co dotyka przecież wiele osób.

Dziurawiec – kupować czy zbierać?

Dziurawiec nie jest tak popularnym zielem w sklepach jak rumianek, mięta czy melisa. Kupimy go zazwyczaj w tych lepiej zaopatrzonych sklepach. Bez problemu dostaniemy go w aptece. Jednak drugim dobrym źródłem zaopatrzenia się w niego jest sama natura. To pospolita roślina, która często jest traktowana jako chwast. Rośnie niemal wszędzie. Pytanie tylko, chcąc mieć własny Dziurawiec kiedy zbierać roślinę, aby miał jak najwięcej dobroczynnych właściwości. Najlepiej robić to w czerwcu, gdy ma w sobie najwięcej drogocennych olejków eterycznych. Zawarte są one w pięknych żółtych kwiatach i to właśnie je zbieramy. Jak zawsze przy zbieraniu ziół należy jednak pamiętać, aby zbierać je z czystych ekologicznie terenów.