Dlaczego warto stawiać carporty?

alek - czerwiec amiston - amiston (1) .jpg

Chociaż zdecydowana większość domów jednorodzinnych jest wyposażona w garaż, nie zawsze mieszczą się w nim auta wszystkich domowników. Zwłaszcza jeśli rodzina na co dzień korzysta z dwóch lub trzech różnych samochodów, może zabraknąć dla nich miejsca. Rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą okazać się praktyczne carporty. Czym są i dlaczego warto mieć je na swojej posesji?

Czym są carporty?

Carport wiaty to specjalne konstrukcje z zadaszeniem, pod którymi można na przykład parkować samochody. Ich największą zaletą jest prosty i bezproblemowy montaż. Ustawienie ich na działce zazwyczaj trwa zaledwie kilka godzin, a więc znacznie krócej niż wybudowanie klasycznego murowanego garażu. Zapewniają autom skuteczną ochronę przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, zabezpieczając je przed opadami i wilgocią. Dzięki temu karoseria nie jest narażona na uszkodzenia, które mogłyby znacznie pogorszyć estetykę samochodu. Mogą także pełnić funkcję praktycznego schowka na inne sprzęty.

Na co zwrócić uwagę, wybierając carpoty?

Kluczowym kryterium doboru tego rodzaju wiat powinna być ich wielkość. Już przed wyborem konkretnego modelu warto zastanowić się, ile samochodów będzie parkować w naszym carporcie i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będzie służył również do innych celów. Warto też wcześniej zdecydować, jak dużą przestrzeń na posesji można przeznaczyć na ustawienie wiaty.

Nie bez znaczenia są także walory estetyczne wiat. Aby dobrze się prezentowały i stanowiły ozdobę posesji, najlepiej dopasować je pod względem kolorystyki i stylistyki do pozostałych zabudowań i elementów dekoracyjnych znajdujących się na działce.

Jak można wykorzystać carpot?

Bezpieczne parkowanie samochodu to nie jedyna funkcja carportu. Jak każdą wiatę, można wykorzystać go również do przechowywania rowerów, a nawet kosiarek i innych sprzętów ogrodniczych. Carporty z powodzeniem zastąpią garaż czy schowek do przechowywania. Stanowią świetne zabezpieczenie przed bezpośrednim oddziaływaniem czynników atmosferycznych.