Czyszczenie kanałów wentylacyjnych – na czym to polega?

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych to usługa, o której czasem słyszymy, jednak nie uznajemy jej za zbyt istotną. W rzeczywistości nie można mylić się bardziej, ponieważ stan powietrza, którym oddychamy wpływa nie tylko na efektywność naszej pracy, ale również zdrowie. Dodatkowo, jeśli zaniechamy czyszczenia kanałów wentylacyjnych możemy doprowadzić nawet do pożaru. Na czym więc polega czyszczenia kanałów wentylacyjnych? O czym warto pamiętać zanim zamówimy taką usługę? Jak często ją wykonywać?

Dlaczego czyszczenie kanałów wentylacyjnych jest istotne?

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych to obowiązek prawny, który ciąży na zarządcy i właścicielu budynku. Należy jednak pamiętać, że to nie tylko prawo powinno nas zmuszać do utrzymania kanałów wentylacyjnych w pełnej sprawności. Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę jak istotny jest to problem.

W kanałach wentylacyjnych mamy do czynienia z wilgocią i ciepłym powietrzem. Im bardziej są one zabrudzone, tym lepsze stwarzamy warunki dla grzybów, wirusów, bakterii czy alergenów, które codziennie będą wdychane przez nas i naszych pracowników. W konsekwencji doprowadzi to z początku do obniżenia koncentracji i niższej efektywności. W dłuższej perspektywie należy liczyć z poważnymi chorobami dróg oddechowych i dłuższymi przerwami w pracy.

Z drugiej strony, jeśli zaniedbamy czyszczenie kanałów wentylacyjnych możemy doprowadzić do poważnego uszkodzenia mechanizmu wentylacji. Taka naprawa może nas sporo kosztować. Jeszcze więcej wydamy na usunięcie skutków pożaru. Niesprawna wentylacja może być bowiem jego przyczyną. Więcej o czyszczeniu wentylacji dowiesz się na stronie https://brawent.pl/czyszczenie-wentylacji-rob-to-skutecznie/

Na czym polega inspekcja kanałów wentylacyjnych?

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych, o ile jest przeprowadzane przez profesjonalną firmę, zaczyna się do szczegółowej inspekcji. Dzięki niej możliwe jest zweryfikowanie stopnia, jak i rodzaju zabrudzenia, a tym samym dobrania najbardziej efektywnej metody czyszczenia.

Jeśli mamy do czynienia z kanałami wentylacyjnymi o odpowiedniej szerokości, to wpuszczane są do nich niewielkie, samobieżne roboty z czułymi kamerami i źródła światła. Steruje nimi człowiek, który w czasie rzeczywistym obserwuje stan naszej wentylacji. Jeśli kanały wentylacyjne mają niewielką średnicę stosowane są elastyczne kamery endoskopwe. Całość jest oczywiście nagrywana i przekazana klientowi razem z protokołem czyszczenia. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że po przeprowadzonym czyszczeniu kanałów wentylacyjnych również prowadzona jest inspekcja końcowa w celu oceny jakości wykonanej pracy.

Sucha metoda czyszczenia kanałów wentylacyjnych

Najpopularniejszą metodą czyszczenia kanałów wentylacyjnych jest metoda sucha. Jest to skuteczny i tańszy sposób usunięcia zabrudzeń z wentylacji, jednak ma on swoje ograniczenia – nie jest skuteczny w przypadku tłustych zabrudzeń. Na czym polega metoda sucha?

Do jej przeprowadzenia konieczne są specjalne głowice i elastyczne głowice, które napędzane są elektrycznie. Całość wprowadzana jest do kanałów wentylacyjnych w celu odrywania zabrudzeń. Na końcu odcinak wentylacji zaciągana znajduje się odkurzacz przemysłowy, który zaciąga oderwane zabrudzenia. Ta metoda nie wymaga dodatkowego przygotowania.

Mokra metoda czyszczenia kanałów wentylacyjnych

Sucha metoda jest skuteczna przy sporych i tłustych zabrudzeniach. Wymaga ona więcej czasu, ponieważ konieczne jest tu zabezpieczenie wentylacji przed wyciekami. Wykorzystuje się tu wodę lub parę pod wysokim ciśnieniem i specjalistyczne środki chemiczne. W niektórych przypadkach możliwe jest również przeprowadzenie dezynfekcji, by pozbyć się szkodliwych patogenów.

Kiedy czyścić kanały wentylacyjne?

To pytanie też warto sobie zadać. Ustawodawca nakazuje jedynie, by kanały wentylacyjne były drożne przez cały czas funkcjonowania obiektu. W większości przypadku kontrola stanu wentylacji raz do roku będzie wystarczająca, jednak może się to zmienić, jeśli obiekt charakteryzuje się wysokim zanieczyszczeniem. Warto również sprawdzić instrukcję i stosować się do zaleceń ekipy czyszczącej, która w protokole wskaże nam datę kolejnej inspekcji.

Istnieją również sygnały, które mogą sugerować nam, że konieczne jest czyszczenie wentylacji. Będą to z całą pewnością gromadząca się wilgoć na ścianach i zaduch, a także głośniejsza praca samej instalacji. Warto również zwrócić uwagę na rachunki za prąd. Jeśli ich wysokość wzrosła bez wzrostu stawki lub intensywności produkcji, to może być to również sygnał o niedrożnej instalacji, która w takiej sytuacji pobiera więcej prądu.