Cegły dekoracyjne z 1800 roku — idealne wykończenie wnętrz

Wykończenie wnętrz oryginalnymi płytkami ceglanymi z ubiegłego stulecia jest bardzo ciekawym pomysłem. Inspiracja może być wykorzystana zarówno w nowych wnętrzach, jak i starych — stylowych mieszkaniach do renowacji lub uzyskania staromodnego wyglądu. Czym zatem są dekoracyjne płytki ceglane ? Jak się je uzyskuje z wiekowych cegieł ? Do czego można ich użyć ? Odpowiedzi wraz z przydatnymi informacjami w dalszej części tekstu.

Czym są dekoracyjne płytki ceglane ?

Płytki ceglane lub cegły ozdobne są to specjalnie spreparowane oryginalne cegły pochodzące z kamienic i budynków z ubiegłego stulecia. Materiał, z którego były budowane, jest tak odporny na upływ czasu, że do tej pory utrzymuje swoje właściwości i możliwe jest ponowne jego wykorzystanie. Występują one w wielu formach, kształtach czy wielkościach. Osoby, którym zależy na funkcjonalności, ucieszą się z większych paneli łatwych w montażu, a osoby chcące dokładnie przelać swoje plany na ścianę będą mogli wykorzystać surowe i pojedyncze cegły.

Jak się je uzyskuje ?

Uzyskiwanie cegieł to bardzo żmudny i niełatwy proces. Oryginalne cegły usuwa się ze starych kamienic przeznaczonych do wyburzeń. Mają one kilkadziesiąt lub nawet powyżej 100 lat i są zbudowane z jedynego w swym rodzaju materiału — oryginalnych wiekowych cegieł. Przed rozbiórką specjalistyczna firma w profesjonalny sposób wybiera i demontuje w ostrożny sposób najlepiej zachowane egzemplarze. Są one transportowane do firmy i tam następuje drugi etap — obróbka. W zależności od rodzaju cegieł są one wstępnie oczyszczane i pozostawiane z resztkami zaprawy murarskiej i tynku lub szlifowane i wygładzone, aby były bardziej praktyczne.

Warto wspomnieć, że każda cegła jest poddawana indywidualnym zabiegom — dzięki czemu otrzymuje się niepowtarzalny produkt o najwyższej jakości. Nie używanie produkcji masowej gwarantuje, że każda cegła, choć przypomina inne, jest interesująca i ma osobisty wzór oraz kształt. Wykorzystanie urządzeń zrujnowało być główną zaletę takich cegieł.

Gdzie możemy je zastosować ?

Możliwości zastosowania takich cegieł jest bardzo dużo. Cegły ozdobne pasują zarówno do wnętrza domu, jak i na elewacje nadając niepowtarzalny wygląd całej nieruchomości. Cegły z resztkami zaprawy będą doskonale pasowały do loftów czy designerskich wnętrz. Pośrednim rozwiązaniem jest wykonanie ściany lub baru z cegieł wstępnie oczyszczonych, ale bez nadmiernego szlifowania. Mają one oryginalną — chropowatą strukturę i nieco wyszczerbione brzegi. Jednolity i schludny kształt będzie reprezentacyjny w nowoczesnych wnętrzach i nada klimatu pomieszczeniom. Jeśli zależy nam na minimalistycznej wersji i subtelnym dodatku w starodawnym stylu idealnie sprawdzą się cegły szlifowane z gładkimi krawędziami i zieloną bryłą.

Gdzie możemy je kupić ?

Z racji tego, iż jest to produkt oryginalny i nieprodukowany masowo nie kupimy ich w supermarkecie lub w marketach budowlanych. Najlepszym miejscem na zakup takie cegiełki jest internet i profesjonalne firmy, które oferują takie usługi. Otrzymamy w nich produkt najwyższej jakości pozyskany i zmodyfikowany bardzo starannie oraz duży wybór. Sklepy internetowe oferują wiele rodzajów o różnych właściwościach i szerokim zakresie zastosowania zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Warto również wybierać firmy lokalne, gdyż w razie chęci sprawdzenia cegieł przed zakupem i zakupem większych ilości będziemy mogli sami- osobiście przejrzeć towar i łatwiej przetransportować je do domu.