Czy weganie potrzebują suplementów diety?

Suplementacja to temat, który zwykle pojawia się w przypadków osób, stosujących dietę eliminacyjną. Wegańskie suplementy zdaniem niektórych zawierają prawie wszystkie witaminy i minerały, niezbędne dla zdrowia. Tymczasem dieta, polegająca na odrzuceniu produktów zwierzęcych nie musi automatycznie oznaczać niedoborów cennych składników.

Minimalizm czy maksymalizm

W kwestii suplementacji dla wegan dietetycy są podzieleni. Niektórzy uważają, że trzeba dmuchać na zimne i przyjmować dodatkowe dawki. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, ciężarnych oraz osób po chorobie. Inni uważają, że dieta wegańska jest wystarczająco bogata we wszystko to, co przydaje się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ewentualne jej uzupełnianie dodatkowymi preparatami może się zakończyć hiperwitaminozą lub innymi niepożądanymi skutkami ubocznymi. Ta druga grupa swoje argumenty opiera również na fakcie, iż sukcesywnie rośnie ilość miejsc, w jakich można nabyć wegańskie suplementy. Nie są one wyłącznie pod kontrolą farmaceutów. Dla wielu producentów to po prostu środki spożywcze, które sprzedają w Internecie lub punktach stacjonarnych. Ich jakość bywa dyskusyjna.

Gdzie znaleźć wegańskie suplementy?

Istnieje grupa witamin i minerałów, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Jeśli tylko badania morfologiczne wskazują na ich niedobory, powinno się je suplementować. Roślinne suplementy diety najlepiej kupować w aptece lub sklepie z żywnością wegańską. Wówczas mamy pewność, ze wszystkie składniki, z jakich są wyprodukowane, nie mają nic wspólnego z substancjami odzwierzęcymi. Klienci zwykle nie mają świadomości, jak wiele produktów farmaceutycznych opiera się o produkty, pochodzenia zwierzęcego. Sprzedający nie dysponują szczegółową wiedzą na ten temat lub też podają błędne odpowiedzi na zapytania wegan. Wszystko po to, aby sprzedać jak najwięcej asortymentu. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z dietą wegańską, zawsze mogą szukać pomocy w blogach tematycznych. To kopalnie wiedzy na temat weganizmu, ponieważ najczęściej są prowadzone przez osoby, dla których nowa dieta to styl życia.

Niezbędne dla wegan

Jakie witaminy i minerały warto ewentualnie suplementować? Na pewno witaminę B12. Niestety, nie ma żadnego sprawdzonego, wystarczającego, ani naturalnego roślinnego jej źródła. Dawka powinna być dostosowana do stanu zdrowia, wieku i stanu fizjologicznego (ciąża, laktacja). Równie ważna jest witamina D, której niedobory w naszym klimacie są powszechne. Nie ma ona dobrych źródeł pokarmowych. Dzienną dawkę pokrywałby kilogram pieczarek lub 40 jajek. Alternatywnie dla suplementacji można korzystać z ekspozycji słonecznej przez około kwadrans. Wegańskie suplementy powinny zawierać również wapń, jod, cynk, kwas foliowy oraz żelazo niehemowe. To ostatnie jest mniej przyswajalne niż hemowe o pochodzeniu zwierzęcym. Jednak równie kluczowe dla organizmu.

Rozsądna suplementacja to gwarancja, że nowa droga żywienia nie będzie obciążeniem dla organizmu.