Badanie dopplerowskie żył kończyn dolnych – szybka diagnostyka chorób żył

Badanie dopplerowskie żył kończyn dolnych – szybka diagnostyka chorób żył

Problemy z odpowiednim przepływem krwi, zwłaszcza w kończynach dolnych, to prawdziwy problem naszych czasów, z którym szczególnie często borykają się kobiety. Szybkim, pewnym i bezbolesnym narzędziem diagnostycznym, jest w tym przypadku badanie ultrasonograficzne doppler żył kończyn dolnych.

Dlaczego tak wiele osób ma dziś problemy z krążeniem?

Współczesny styl życia zdecydowanie nie sprzyja naszemu układowi krwionośnemu: duża ilość i łatwa dostępność wysoko przetworzonych produktów spożywczych pełnych niezdrowych tłuszczy i cukrów, częste sięganie po używki takie jak papierosy i alkohol, siedzący tryb życia, wymuszone pozycje ciała, których wymaga od nas praca zawodowa i brak siły po niej na jakąkolwiek aktywność fizyczną, to tylko niektóre czynniki negatywnie wpływające na stan naszych żył. A unikanie regularnych wizyt u lekarza oraz bagatelizowanie dolegliwości wskazujących na pogarszanie się stanu naszego organizmu czy po prostu brak czasu lub lęk powstrzymujące nas przed wykonywaniem badań z całą pewnością jeszcze bardziej pogarszają ten stan.

Na czym polega badanie dopplerowskie żył kończyn dolnych?

Badanie Doppler żył kończyn dolnych jest szybkim i bardzo skutecznym sposobem na to, by sprawdzić jak nasz organizm radzi sobie z serwowanym mu trybem życia. Polega ono na przesuwaniu głowicy ultrasonograficznej po kończynach pacjenta i wyświetlaniu obrazu przepływu krwi na ekranie, dzięki czemu badający może stwierdzić w których miejscach krew przepływa w odpowiedni, a gdzie w zwolniony sposób. Możemy więc wykryć i szybko wdrożyć leczenie dolegliwości i chorób takich jak zakrzepica, miażdżyca, tętniaki, niewydolność żylna, żylaki, zwężenia naczyń krwionośnych czy nieprawidłowe funkcjonowanie zastawek żylnych.

Kiedy udać się do lekarza?

Nie powinniśmy lekceważyć nawet błahych objawów świadczących o tym, że z naszymi żyłami na nogach dzieje się coś niedobrego. Dlatego jeśli zauważymy pojawiające się obrzęki, przebarwienia, zasinienia czy poczucie ciężkości nóg, jak najszybciej udajmy się do lekarza, który pokieruje nas na badanie dopplerowskie żył kończyn dolnych. Niepokojącymi objawami powinny być dla nas również pękające naczynka, o żylakach już nawet nie wspominając, gdyż są to nie tylko defektami kosmetycznymi, ale też oznakami, że nasze naczynia krwionośne mają poważne problemy!