Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków – czy rzeczywiście są potrzebne?

Dzieci w wieku przedszkolnym rozwijają się niesamowicie szybko. Jako rodzic dostrzegasz zapewne, jak bardzo zmienia się Twoja pociecha na przestrzeni kilku miesięcy i jak rośnie jej ciekawość świata. Pytanie jednak, czy trzeba ją bardziej pobudzać, sięgając po zajęcia dodatkowe dla dzieci? Odpowiedź na nie brzmi: tak, ale… z rozsądkiem.

Stymulowanie dziecięcego rozwoju jest bez wątpienia jednym z kluczowych zadań, przed jakimi staje każdy rodzic. Najważniejsza – zwłaszcza w pierwszych latach życia dziecka – jest praca, jaką wykonasz ze swoją pociechą samodzielnie w domu. Poświęć dziecku tak wiele uwagi, jak możesz. Rozmawiaj z nim, sięgaj po gry edukacyjne, pokazuj i objaśniaj świat. Tego nie zastąpią żadne, nawet najlepsze zajęcia edukacyjne dla dzieci. Nie zapominaj również, że Twoja latorośl, przynajmniej od czasu do czasu, musi się również trochę „ponudzić”. To wówczas dziecko będzie mogło rozwijać swoją kreatywność – samodzielnie decydując o tym, jak spędzi czas na zabawie.

Co zatem z zajęciami edukacyjnymi? Czy są zupełnie zbędne, o ile poświęcisz dziecku wystarczającą ilość czasu? Absolutnie nie, zwłaszcza że ich oferta jest niezwykle bogata i intrygująca.

Jak zajęcia dodatkowe dla dzieci wspomagają rozwój przedszkolaków?

Zajęcia dodatkowe będą dla Twojego dziecka odmianą. Szansą na poznanie rówieśników spoza podwórka czy grupy w przedszkolu i zrobienie czegoś ciekawego. Dlatego – o ile wybierzesz te naprawdę ciekawe – maluch będzie podchodził do nich z dużą motywacją.

Ponadto zajęcia dodatkowe:

  • wspomogą rozwój społeczny dziecka – zachęcą go do pracy w grupie i pomogą w interakcjach z rówieśnikami,
  • mogą być doskonałą zabawą (połączoną ze zdobywaniem wiedzy) – zazwyczaj odbywają się w przyjaznej, „rozrywkowej” formule,
  • rozbudzą zainteresowanie światem i pomogą znaleźć hobby.

Czy zatem warto? Na pewno! Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ich ilością – 2-3 godziny tygodniowo to absolutne maksimum.

Jakie zajęcia wybrać?

Skoro już wiesz, że warto, czas pomyśleć, na jakie zajęcia zapisać przedszkolaka. Najlepsze będą te nastawione na wszechstronny rozwój. Takie, które przełamują bariery między humanistyką a naukami ścisłymi oraz między ćwiczeniami dla ciała i dla umysłu. Przykład? Zajęcia dodatkowe dla dzieci z wykorzystaniem klocków LEGO®. W ich trakcie przedszkolak:

  • dowiaduje się ciekawych rzeczy np. o figurach geometrycznych, wietrze, owadach – uczy się, bawiąc,
  • rozwija zdolności motoryczne, logicznego myślenia i kreatywne – konstruując budowle z ulubionych klocków,
  • przyswaja wiedzę z różnych dziedzin jednocześnie, w przyjaznej i praktycznej formie.

Dlatego tego typu warsztaty cieszą się coraz większą popularnością. W formie regularnych zajęć w wielu miastach są organizowane m.in. przez Edukido, a zapisać na nie można dzieci już od 3. roku życia.

Sprawdź również kreatywne lekcje językowe, artystyczne czy te wykorzystujące elementy gry lub dramy. Zainspiruj się i wspólnie z dzieckiem wybierz formę aktywności, która zachęci je do poznawania świata.