Od czego zacząć walkę z otyłością?

XXI wiek jest okresem, w którym dominuje przetworzone jedzenie. Typowo niezdrowe posiłki składają się przede wszystkim z cukrów rafinowanych oraz tłuszczy trans, które spożywane są każdego dnia w nadmiarze. Nic dziwnego, że otyłość i nadwaga stały się chorobami cywilizacyjnymi.

Rozpoczynając walkę ze zbędnymi kilogramami nie trzeba rzucać się na głęboką wodę. Z początku wystarczą proste zmiany, które bez wątpienia sprawia, że nadmiar tłuszczu będzie znikać w zaskakująco szybkim tempie.

Woda

Jedną z najprostszych zmian jakie można wykonać w kierunku zadbania o własne zdrowie jest zastąpienie słodzonych i gazowanych napojów na zwykłą niegazowaną wodę. Tyczy to się również wszelkiego rodzaju soków i napojów energetycznych. Wszystkie te produkty zawierają ogromne ilości cukrów prostych, które wpływają destrukcyjnie na organizm.

Jeśli chodzi o wodę to ma ona szereg zalet i jest niezbędnym składnikiem by móc efektywnie redukować tłuszcz i zbijać wagę. Woda jest odpowiedzialna za przeprowadzanie wszelkich procesów metabolicznych. Dodatkowo regularne picie wody znacznie zmniejsza łaknienie w ciągu dnia, co przekłada się bezpośrednio na mniejszą ilość spożywanego jedzenia w ciągu dnia.

Słodycze

Kolejnym istotnym elementem, z którego należy zrezygnować są słodycze. Są to wszelkiego rodzaju batony, chipsy, cukierki itp. Tyczy się to także słonych przekąsek i fastfoodów. Warto jednak wprowadzać te zmiany stopniowo, ponieważ może dojść do sytuacji gdy nie wytrzymamy presji i sięgniemy po słodycze w znacznie większej ilości.

Słodycze należy eliminować stopniowo, z tygodnia na tydzień. Pozwoli to przyzwyczaić się organizmowi do coraz to mniejszych dawek cukru. Świetną alternatywą dla słodyczy mogą być owoce. Mimo, że one także posiadają cukier prosty, to są wzbogacone o witaminy, co sprawia, że cukier jest całkiem inaczej metabolizowany.

Węglowodany złożone

W praktycznie każdym domu panuje zwyczaj spożywania białek pieczywa, makaronów czy białego ryżu. Produkty te warto zamienić na rzecz węglowodanów złożonych. Do takich produktów zaliczamy przede wszystkim ciemne pieczywo razowe, ciemny makaron, kasze gryczaną, brązowy ryż. Produkty te charakteryzują się znacznie mniejszym indeksem glikemicznym. Sprawia to, że energia pochodząca z jedzenia jest uwalniana znacznie wolniej, a nasycenie pożywieniem trwa dłużej. W rezultacie czego nie doświadczymy dużych wyrzutów insuliny.

Sport

Kolejnym elementem, który zdecydowanie warto wprowadzić jest aktywność fizyczna. Osoby borykające się z nadwagą czy otyłością zapewne nie przepadają za sportem. Aktywność fizyczna nie musi być wcale intensywna. Na początek wystarczą dłuższe spacery czy szybsze marsze. Jest to wystarczający bodziec dla organizmu, by zacząć spalać tkankę tłuszczową.